Student Achievements

Great Lakers have a track record of achievement in various business plan and case study competitions organized by a number of organizations and business schools across India. Some of these organizers include KPMG, Infosys, Motilal Oswal, Aditya Birla, IIM Ahmedabad, FMS Delhi, The Hindu Businessline and V-Guard. We have had 60+ podium finishers in the academic year 2019-21 against 6000+ competitors. Here are our top achievers from our two full time programs – PGPM and PGDM.

2nd Prize Analytica Call for Article IIM Rohtak

2nd Prize
Analytica Call for Article
IIM Rohtak

Akshay Kaushal

1st Prize Ecostacy Case Competition IIM Trichy

1st Prize
Ecostacy Case Competition
IIM Trichy

Sakshi Raj, Sharada Rao, Rushil Rastogi

2nd Prize Chrysalis'21 Mercurius LIBA Chennai

2nd Prize
Chrysalis'21 Mercurius
LIBA Chennai

Payal Surupa

2nd Prize Markquest Delhi University

2nd Prize
Markquest
Delhi University

Manish Soni, Nipsi Das

Runner Up Yukti Case Competition IIM Trichy

Runner Up
Yukti Case Competition
IIM Trichy

Sakshi Bansal, Garimma Jaiswal, Bhavita Sharma

2nd Runner Up Pricing Life IIM Shillong

2nd Runner Up
Pricing Life
IIM Shillong

Pujan Das

3rd Prize Advert Opium UBS Chandigarh

3rd Prize
Advert Opium
UBS Chandigarh

Meenakshi, Hemant Bamola, Harkeerat Kaur

2nd Prize The Big Fight Competition Jaipuria Institute of Management

2nd Prize
The Big Fight Competition
Jaipuria Institute of Management

Girish Venkataraman

1st Prize De-Merge It 2020 Shaheed Rajguru College

1st Prize
De-Merge It 2020
Shaheed Rajguru College

Madhurika Bhargava

National Winner Caseniti E-Conclave 2021 Nokia & IMT Ghaziabad

National Winner
Caseniti E-Conclave 2021
Nokia & IMT Ghaziabad

Adarsh IR, Divya Bhatt, Vinuj Arora

1st Prize Synergy Ideation Competition SIIB

1st Prize
Synergy Ideation Competition
SIIB

Sonakshi Srivastava, Sakshi Bansal

1st Prize Inflore'21 Rajagiri Business School, Kerala

1st Prize
Inflore'21
Rajagiri Business School, Kerala

Aman Gupta, Anjana E, Sharada Rao, Sonia Karmakar

National Runner-Up 25th Comstrat FCB Ulka & Nokia

National Runner-Up
25th Comstrat
FCB Ulka & Nokia

Adarsh IR, Divya Bhatt, Vinuj Arora

1st Prize Best Evaluator Contest Gurgaon Toastmasters Dist. M

1st Prize
Best Evaluator Contest
Gurgaon Toastmasters Dist. M

Anupama Joy

Runner Up Humorous Speech Contest Gurgaon Toastmasters Dist. M

Runner Up
Humorous Speech Contest
Gurgaon Toastmasters Dist. M

Abhilash Nandi

2nd Prize Intern Arena Competition Jaipuria Institute of Management

2nd Prize
Intern Arena Competition
Jaipuria Institute of Management

Rashmi Birdi

2nd Prize Qriosity 20 IIM Lucknow

2nd Prize
Qriosity 20
IIM Lucknow

Adarsh IR

National Runner-Up MILE Startup Pitch MDI Gurgaon

National Runner-Up
MILE Startup Pitch
MDI Gurgaon

Surya Jain

1st Prize FinQuiz'21 Goa Institute of Management

1st Prize
FinQuiz'21
Goa Institute of Management

Shreya Jain, Srishti Gupta

2nd Prize Discidium 2021 HR College of Commerce & Economics

2nd Prize
Discidium 2021
HR College of Commerce & Economics

Nikhil Bhardwaj, Vaibhav Aggarwal

Runner Up  Mind Palace BIM, Trichy

Runner Up
Mind Palace
BIM, Trichy

Mohammed Gani Sadiq Ali

2nd Prize Imperium 2020 MDI, Gurgaon

2nd Prize
Imperium 2020
MDI, Gurgaon

Priyansh Sareen

2nd Prize In-FIN-ity SCMHRD & Deloitte

2nd Prize
In-FIN-ity
SCMHRD & Deloitte

Aniket Mathur, Anant Gupta, Shubham Goyal

1st Prize Speakwell Paleru Technologies

1st Prize
Speakwell
Paleru Technologies

Gunjan Ahuja

1st Prize Alpine Entrepreneurship Competition Alpine Technologies

1st Prize
Alpine Entrepreneurship Competition
Alpine Technologies

Rashmi Birdi

2nd Prize Markoventure National Service Scheme GOI

2nd Prize
Markoventure
National Service Scheme GOI

Himanshi Jain, Sanjit Anand, Adarsh IR

1st Prize Area Level Table Topic Contest Gurgaon Toastmasters Dist. M

1st Prize
Area Level Table Topic Contest
Gurgaon Toastmasters Dist. M

Sakshi Agarwal

2nd Prize Ignite IIM, Rohtak

2nd Prize
Ignite
IIM, Rohtak

Nikhil Bhardwaj

2nd Prize WordInk IIM, Nagpur

2nd Prize
WordInk
IIM, Nagpur

Jasleen Kaur

1st Prize Qriosity 7.0 StockGro

1st Prize
Qriosity 7.0
StockGro

Priyansh Sareen

1st Prize Navigation to Sunshine Gate IMT, Nagpur

1st Prize
Navigation to Sunshine Gate
IMT, Nagpur

Aditya Ahuja, Navya Ann, Aman Gupta, Somya Keshri

1st Prize The Marksman KJ Somaiya, Mumbai

1st Prize
The Marksman
KJ Somaiya, Mumbai

Vandita Tiwari

2nd Prize Writing for Change  NIT, Rourkela

2nd Prize
Writing for Change
NIT, Rourkela

Hitesh Kishore

1st Prize  ESOL VIT, Vellore

1st Prize
ESOL
VIT, Vellore

Akshay Kaushal

1st Prize Incognito IIT, Bombay

1st Prize
Incognito
IIT, Bombay

Mohammed Gani Sadiq Ali

1st Prize SummIT 2020 NMIMS, Mumbai

1st Prize
SummIT 2020
NMIMS, Mumbai

Jasleen Kaur

Ist Prize Neetishastra 2020 IIM Indore

1st Prize
Neetishastra 2020
IIM Indore

Abhishek Pratap Singh, Shivangi Rastogi, Chhavi Srivastava

Ist Prize InPHinite IIFT Delhi

1st Prize
InPHinite
IIFT Delhi

Akshay Kaushal

2nd Prize Optimization IIM Indore & Marketin Lake

2nd Prize
Optimization
IIM Indore & Marketing Lake

Anamika Malik

2nd Prize Vivechan IIT Indore

2nd Prize
Vivechan
IIT Indore

Akshay Kaushal

2nd Prize at Infosys Ingenious 2020

2nd Prize
Ingenious 2020
Infosys

Surya Jain, Dhaval Jain, Arjun Mehera

Top 10 Position at Think Equity Think QGLP organized by Motilal Oswal conducted at IIM Ahmedabad

Top 10
Think Equity Think QGLP
Motilal Oswal at IIM-A

Surya Jain, Shubham Goyal and
Dhaval Jain

Runners-Up at Consulting Case Competition at BITS Pilani

Runners-Up
Consulting Case Competition
BITS Pilani

Yash Lakkadwala, Mudith Bhandari,
Piyush Kakkar

4th Prize (Special Jury Award) at Big Idea Business Plan Contest organized by V-Guard.

Special Jury Award
Big Idea Business Plan Contest
V-Guard

Dhaval Jain, Prity Malani and
Surya Jain

1st Prize at Business Line on Campus Boardroom Challenge (Delhi Chapter) organized by The Hindu Business Line.

1st Prize
BLoC Boardroom Challenge (Delhi)
The Hindu Business Line

Hari Vignesh, Sai Prathyusha Doppalapudi, Archana Mishra and Abhishek Sharma

1st Prize at Marketing Triathlon organized by Faculty of Management Studies - Delhi University.

1st Prize
Marketing Triathlon
FMS New Delhi

Gaurav Junega, Chiranshu Dhingra and
Ashima Jain

1st Prize at Marketing and Retail Analytics Case Study Competition organized by IIT Kanpur

1st Prize
Marketing Analytics Case Study
IIT Kanpur

Devrupp Banerjee and
Debojyoti Maity

1st Prize at Global Business Operations Case Study Competition organized by SRCC.

1st Prize
Global Business Ops Case Study
SRCC

Mrinal Kuniyal, Madhav Harish and
Neha Arora

2nd Prize Datasight IIM Kashipur

2nd Prize
Datasight
IIM Kashipur

Devrupp Banerjee, Debojyoti Maity

2nd Prize Sankalpa LBSIM Delhi

2nd Prize
Sankalpa
LBSIM Delhi

Amandeep Sheokand, Aman Gupta, Puranjay Bhardwaj

1st Prize Thinkvest IIT Kharagpur

1st Prize
Thinkvent
IIT Kharagpur

Mudith D, Sohini Majumdar, Prashant Singh

1st Prize Empyrean'20 IIM Jammu

1st Prize
Empyrean'20
IIM Jammu

Ragini Dutta, Ridhima Bansal, Srikrishnan Murali

1st Prize at UDAAN -The Case Study Competition organized by IMT Ghaziabad.

1st Prize
UDAAN - The Case Study
IMT Ghaziabad

Rohit Padia, Manpreet Singh and
Simranjeet Singh

1st Prize at Vishleshan 2019 Competition organized by DU -School of Business Economics held at the Faculty of Management Studies (FMS) New Delhi.

1st Prize
Vishleshan 2019
FMS New Delhi

Akhil Gupta, Aquib Ghauri and
Jay Jain

Runner Up Position at B-School Competition organized by Fore School Of Management Delhi.

Runner Up
B-School Competition
Fore School Of Management

Akhil Gupta and
Suraj Sharma

Runner Up Position at HR conclave 5.0 organized by MDI Gurgaon.

Runner Up
HR conclave 5.0
MDI Gurgaon

Avnish Tiwari, Anurag Chatterjee and
Manoranjan Ghosh

3rd Prize at Finance Competition organized by IIM Kashipur.

3rd Prize
Finance Competition
IIM Kashipur

Aniket Mathur, Mudith Bhandari and
Piyush Kakkar

2nd Prize at Karmaanta Paramarsh - The Business Fest organized by IIM Raipur.

2nd Prize
Karmaanta Paramarsh Business Fest
IIM Raipur

Ramya Krishnan, Ayush Kothari and
Tanishka Singla

2nd Prize at Kurukshetra NRS Case Study Competition organized by KJ Somaiya Institute of Management Studies and Research Mumbai.

2nd Prize
Kurukshetra NRS Case Study
KJ Somaiya IMSR Mumbai

Bharadwaj Parvastu, Omkar Lalage and
Sumi Hamilton

3rd Prize at Comstrat 2019 organized by FCB Ulka at KJ Somaiya Institute of Management Studies and Research Mumbai.

3rd Prize
Comstrat 2019
FCB Ulka at KJ Somaiya

Adarsh IR, Divya Bhatt and
Midhat Kamil

1st Prize at Hyperion 2020 Business Plan Competition organized by Great Lakes Institute of Management Chennai.

1st Prize
Hyperion 2020 Business Plan
Great Lakes, Chennai

Rahul Tirupati, Anish Gupta and
Pranab Batsa

2nd Runner Up Finquest IIM Nagpur

2nd Runner Up
Finquest
IIM Nagpur

Srikrishnan Murali, Ridhima Bansal

1st Prize War Room Quiz FORE

1st Prize
War Room Quiz
FORE

Manpreet Singh, Swapnil Kumar

Runner Up Gordian Knot IIM Indore

Runner Up
Gordian Knot
IIM Indore

Adarsh IR, Sanjit Anand, Himanshi Jain

Runner Up Quiz-a-thon 5.0 Reliance

Runner Up
Quiz-a-thon 5.0
Reliance

Manpreet Singh, Swapnil Kumar

Other Achievements

Top 5 Non-Stop Hackathon NMIMS

Top 5
Non-Stop Hackathon
NMIMS

Akhil Gupta, Anish Gupta, Nikhil Paul

Top 5 Battle of the Brands MICA

Top 5
Battle of the Brands
MICA

Prachi Singhal, Abhinandan Punj

Semifinalist Ideation Challenge KPMG

Semifinalist
Ideation Challenge
KPMG

Surya Jain, Arjun Mehera, Sai Divya

Top 10 National Level Quiz Dare2Compete

Top 10
National Level Quiz
Dare2Compete

Amritanshu Roy Arora

Quality Submission Impressions Journal IIM Rohtak

Quality Submission
Impressions Journal
IIM Rohtak

Akshay Kaushal

Story Published Humans of B-Schools Dare2Compete

Story Published
Humans of B-Schools
Dare2Compete

Avi Srivastava

Associations

  • IIT Stuart School of Business
  • BABSON
  • BAUER
  • University of Bordeaux
  • HKUST
  • UMKC
Back to Top