A campus that is built not by bricks, but by hearts and souls of the students and the staff.
Great Lakes INFO-SEMINAR
Connect Face 2 Face with the Associate Dean, Faculty and Alumni of Great Lakes
Register Now!


Body:

STUDENT ACHIEVEMENTS 2015-2016

Winner – First Prize “ENECON article writing competition” organized by SIIB
SouseelyaRenati (PGPM 2017)

Winners – First Prize, team “Senate” in an online essay and parliamentary bill drafting competition held by‎IFMR‬‬‬‬‬.
Rahul Aggarwal (PGPM 2016), Purti Arora (PGPM 2016), HimanshuKhandelwal (PGPM 2016) and Esha Agarwal (PGDM 2016)

Winners –Team “Dynamic Duo" at the “Video communication round at PARKRAAMANN 2015 – PROvakta” conducted by IIM Raipur.
Rahul Aggarwal and HimanshuKhandelwal (PGPM 2016)

Winners – Overall second prize – Gold and Silver medals at “Xlerate 2016”, annual fest of XLRI.

  • Football – Gold
  • Tennis – Gold
  • Badminton – Gold
  • Table tennis – Gold
  • Volley Ball – Gold
  • Basketball – Gold
  • Dance – Gold
  • Cricket- Silver
  • Carrom– Silver

Winner – Second Prize at “PRAYAS’16, an article writing competition” organized by The Rural Managers’ Association of XIMB (RMAX) in association with CRY).
Rajalakshmi, (PGPM 2017)

Winners – Second Prize “Mark-E-Diction competition” at IIT Delhi.
RitikaKharola and Gargi Chatterjee (PGDM 2017)

Winners – Top 5 teams “Hindu Business Line's BLoC Case study contest”
Arsh Prakash and Debharshi Bhattacharya (PGPM 2015)

Winners – Second Prize – Team “Creative Chaos” in a competition held by IIM‬‬‬‬‬Shillong‬‬‬‬‬ titled “Riding the Tide - Business Solutions”.
Varun Maheshwari and Aman Arora (PGPM 2016)

Winners – Second Prize “Sutra'15 - Business plan event” at NMIMS, Mumbai‬‬‬‬‬.
Vishnu Unni and Shanthipriya N (‎PGDM‬‬‬‬‬ 2017 batch)

Winners – Second Prize “Panacea, an Emerging Market Strategy Contest” held as a part of Advaita 2015 at ISB, Hyderabad.
KumareshPassoupathi, Sahil Kiran Shah and Susmita (PGPM 2016) have won second prize in

Winners – SecondPrize “"Backwaters" organized conducted by the Consulting & Strategy Interest Group at IIM Kozhikode.
Jatin Aggarwal and Kapil Ramani (PGPM 2016)

Winners – Third Prize “Excel O Mania” an excel based consulting competition organized by NMIMS Bangalore.
Vishnu Unni and Shanthipriya N (‎PGDM‬‬‬‬‬ 2017 batch)

Winners – First Prize “Samanvay - Buzzar 2015” at IIT Madras
MayankBhayana, Ravi Seth and ShivaniTripathy (PGPM 2016)

Winners – First Prize “Matrimony Case Challenge” conducted by Matrimony.com
PratimRakshit, Rohit Pal and Roma Chakraborty (PGPM 2016)

Winners – First Prize “Samanvay – udyami” at IIT Madras<
Arunchander, Eashwar and Nakul(PGPM 2016)

Winner – First Prize in Article writing conducted by KJ Somaiya Institute of Management Studies and Research
Ria Dalwani(PGDM 2017)

Winners – First Prize “Yukti” at Thyagarajar School of Management
Arunchander, Anish and Eashwar (PGPM 2016)

Winners – First Prize “Paisa Vasool” at Great Lakes, Chennai
ShubhamKhandelwal,TameeshSoodand Vikram Aditya Ratan (PGPM2016)

Winner – First Prize “L’Attitude” at Great Lakes, Chennai
Vamsi Krishna (PGPM 2016)

Winners – First Prize “Oyster” at Great Lakes, Chennai
Arsh Prakash, HarshilGagnani andKumareshPassoupathi(PGPM 2016) and Sruthi V Ramanan, (PGDM 2016)

Winners – First Prize “Prathisthan” at SIBM – Bangalore
Arsh Prakash, KumareshPassoupathi (PGPM 2016) and Sruthi V Ramanan, PGDM 2016

Winners – First Prize “Affaire” at LIBA, Chennai
Arsh Prakash, KumareshPassoupathi (PGPM 2016) and Sruthi V Ramanan (PGDM 2016)

Winners – First Prize “5 Samurai” at IIT Madras
Arsh Prakash, Abhinav Chaudhary,Abhishek Singh, Apra Prabha and Anish KT(PGPM 2016)

Winners – First Prize “MapmyMatchify” conducted by Matrimony.com
HemanthGopi, Uma Priyaand Yaksh Ahluwalia (PGPM 2016)

Winners – First Prize “The Senate” at IFMR
HimanshuKhandelwal, Purti Arora, Rahul Aggarwal (PGPM 2016) and Esha Aggarwal(PGDM 2016)

Winners – First Prize “Actapult” organized by ACT, Bengaluru Company
Shefali Bhatia and Somya Goyal (PGDM 2016)

Winners – First Prize “Provokta” at IIM – Raipur
HimanshuKhandelwal and Rahul Aggarwal (PGPM 2016)

Winner – First Prize “Buzzar, Samanvay” at IIT – Madras
MayankBhayana (PGPM 2016)

Winner – First Prize “Indo American Association's Elihu Yale Inter collegiate debate competition” at Women's Christian College
Tejas Madan (PGPM 2015)

Winner – First Prize “Toast Masters Parliamentary Debate” at Great Lakes, Chennai
Rahul Aggarwal (PGPM 2016)

Winners – First Prize “Horizon- Abhyudaya” at IFMR
Koushik Mandal and PranjalKothawade(PGDM 2016)

Winner – First Prize “MarkArc - National Marketing Article Writing Competition” at FMS, Delhi
Nidhi Iyer(PGPM 2016)

Winners – First Prize “Indo-American Association Elihu Yale - Group Debate Competition” at Women's Christian College
Pooja Paiand Tejas Madan (PGPM 2016)

Winners - First Prize “Paisa vasool” at Great Lakes, Chennai
Anshul Bhatia, Apoorv Kumar Kakirala and Rishi Puttoo (PGPM 2016)

Winners – Second Prize and overall runners-up trophy “XLerate” at Annual Fest of XLRI, Jamshedpur

  • Football - Gold
  • Tennis – Gold
  • Badminton - Gold
  • Table tennis - Gold
  • Volley Ball - Gold
  • Basketball – Gold
  • Dance - Gold
  • Cricket- Silver
  • Carrom - Silver

Winners – Second Prize “Riding the Tide-Business Solutions” at IIM Shillong
Aman Arora and Varun Maheshwari(PGPM 2016)

Winners – Second Prize “Transcendence” at SIBM, Pune
Suhasini Jain and Vidhit Bhatia (PGDM 2016)

Winners – Second Prize “Panacea - Emerging market strategy” at ISB, Hyderabad
KumareshPassoupathi, Sahil Shah and Susmita Chatterjee (PGPM 2016)

Winners – Second Prize “Infosys ingenious” conducted by Infosys Ltd.
PratimRakshit, Rohit Pal and Roma Chakraborty (PGPM 2016)

Winners – Second Prize “Samanvay – Optio” at IIT Madras
Arunchander, Anish and Eashwar (PGPM 2016)

Winners - Second Prize “Mark-E-Diction - Case Study Challenge” at DMS, IIT – Delhi
Gargi Chatterjee and RitikaKharola(PGDM 2017)

Winners – Second Prize “Hyperion 2016” at Great Lakes, Chennai
Arsh Prakash, KumareshPassoupathi(PGPM 2016) and Sruthi V Ramanan(PGDM 2016)

Winners – South Zone regional round and qualifiers for National finals as one of top 12 teams “Maverick Season 4” conducted by Deloitte
Aakash Srivastava, Ayush Bansal and Mayank Singh (PGPM 2016)

Winners – Second Prize “Spandan” at Great Lakes
Purti Arora, RishabhSingla and SanyuktaRatnakar (PGPM 2016)

Winner – Second Prize “club level international speech contest” at Great Lakes
Purti Arora (PGPM 2016)

Winner – Second Prize “Lakshwiz Factory” at NITIE
ArunimaShivangiand Sumitkumar(PGPM 2016)

Winners – Second Prize “Backwaters” at IIM Kozhikode
Jatin Aggarwaland Kapil Ramani (PGPM 2016)

Winner – Second Prize “Rational Exuberance” at Great Lakes
AbhiramYanamandra(PGPM2016)

Winners – Second Prize “Sutra” at NMIMS, Mumbai
Shanthipriya N and Vishnu V Unni(PGDM2017)

Winners – Second Prize “Maverick” organized by Deloitte
Santosh, Vishnu, Sarthak, Sruthi, (PGDM 2016) and Varun (PGPM 2016)

Winners – Second Prize “Ingenious” at Great Lakes
Anuj Sharma, Abhishek Pandey and Rahul Kothari (PGPM 2016)

Winners – Second Prize “Area Level International Speech Contest” at Toastmasters
Purti Arora (PGPM 2016)

Winner – Third Prize “Essay Competition” at SDMIMD
Purti Arora (PGPM 2016)

Winners – Third Prize “Excel O Mania” at NMIMS, Bangalore
Shanthipriya N and Vishnu V Unni (PGDM 2017)

Winner – Third Prize “Ecolibria” at NMIMS Mumbai
Rahul Aggarwal (PGPM 2016)

Winner – Third Prize “Finomenon” at NMIMS Mumbai
Rahul Aggarwal (PGPM 2016)

Winners – Third Prize “Nirvikriti” at IIT Mumbai
Pooja Pai,SaketRathiand SahilSingla(PGPM 2016)

Winners – Third Prize “Avenues 2015 – Leagile” at IIT Mumbai
Abhishek Singh Rathore, Pooja Pai andSaketRathi (PGPM 2016)